Петровић: Потребна бржа изградња далековода
У Републици Српској постоји потреба за новим далеководима за пренос струје, што је у надлежности „Електропреноса БиХ“, који би требало проактивније да приступа инвестицијама, јер се за рјешење питања једног таковог пројекта код њих чека најмање пет до осам година, изјавио је данас генерални директор Електропривреде Републике Српске /ЕРС/ Лука Петровић.
„И ми, као и министар енергетике и рударства Републике Српске Петар Ђокић сматрамо да ’Електропренос БиХ’ споро рјешава инвестиционе захвате, док на својим рачунима и данас има стотине милиона марака“, рекао је Петровић Срни.
Он је указао на потребу за новим далеководима, наводећи као примјер Јахорину на којој постоји потреба за великом количином електричне енергије, након што је у посљедње вријеме доживјела наглу туристичку експанзију, и чије се потребе сада могу задовољити једино проширивањем високонапонске електропреносне мреже која је у надлежности Електропреноса БиХ.
Сада, како је рекао, због огромног броја прикључака и потребе за енергијом у одређеном тренутку може да дође и до проблема и престанка рада неких постројења, ако би се у том тренутку, на примјер, прикључило 5.000 потрошача, а не само 500, као што је био случај прије 10 година.
„Да би се то ријешило, ми смо прије неколико година иницирали израду пројектне документације код ’Електропреноса БиХ’, јер је то њихова надлежност, пошто дистрибутивна мрежа не може да доведе довољно енергије до горе, колика је потражња“, појаснио је Петровић и додао да то, међутим, већ четврту годину није ријешено и да нема изгледа да ће бити до 2026. године.
Према његовим ријечима, то је веома битно због развоја туризма на Јахорини, као и због укупног развоја тог краја и уплате одговарајућих ренти општини Пале.
„Tо је проблем за ’Електродистибуцију Пале’ која мора да доводи струју са неког другог крака да би задовољили ‘Олимпијски центар Јахорина’ и све објекте који су тамо изграђени“, напоменуо је Петровић.
Евидентан је и проблем са напајањем струјом Љубиња, пошто се снабдијева из Стоца, указао је он, наводећи да љубињски привредници потпуно оправдано реагују када се деси неки квар, због штете коју претрпе због тога.
„Исто тако се дешава и у Милићима и Фочи, која се једнострано напаја преко Горажда и зато ћемо настојати да са ’Електропреносом БиХ,’ ’Електродистрибуцијом Пале’ и ’Хидроелектранама на Бистрици’ трајно ријешимо напајење Јахорине, Фоче и Љубиња из Tребиња јер су то три кључна проблема“, најавио је Петровић.
Он је додао да је, такође, потребна и ревитализација и реконструкција електродистибутивне мреже у Српској, која је повезана на високонапонску мрежу, којa је у надлежности „Електропреноса БиХ“.