Како превазићи енергетску транзицију – Привреда активан учесник
Електропривреда Републике Српске учествовала је на Међународном округлом столу на тему „ПРОАKТИВНА УЛОГА ПРИВРЕДЕ (И ГРАЂАНА) KАО KУПАЦА И ПРОИЗВОЂАЧА – ПРЕВЕНТИВА РАСТУ ЦИЈЕНА ЕЛЕKТРИЧНЕ ЕНЕРГИЈЕ“ који је одржан у Београду у организацији Савеза Енергетичара Србије.
У фокусу разговора на панелима у којима су учествовали министар енергерике и рударства у Влади Републике Србије Зорана Михајловић, професор Електротехничког факултета у Београду Никола Рајаковић, представници електропривреда Србије, Црне Горе, Републике Српске и БиХ, Привредне коморе и Савеза енергетичара Србије биле су последње велике осцилације на тржишту енергената.
Цијене електричне енергије биљеже историјске рекорде. Од почетка ове године, када је цијена на берзама била око 55 €/МWх, почетком октобра је достигла вриједности око 200 €/МWh.
Брзини промјена у енергетици није се лако прилагодити. На раст цијена електричне енергије утицало је више фактора међу којима је и раст цијена гаса и раст цијена емисија ЦО2. Овакав раст цијене енергената се озбиљно одражава и на раст трошкова пословања привредних субјеката, па и самих електропривреда. Трошкове енергетске транзиције сносиће сви енергетски субјекти, држава, привреда али и грађани, закључено је на панелима.
Испред Управе Електропривреде Српске на панелу „Анализа резултата барометра о енергетској транзицији у Србији и БИХ“ говорио је Јовица Влатковић.
Он се фокусирао на процесе трансформације Електропривреде Републике Српске која успјешно развија пројекте из обновљивих извора енергије који ће бити доминантни у наредних неколико година.
„ Циљ је успјешно се трансформисати ка карбонски неутралној будућности, али и сачувати енергетску стабилност Електропривреде Републике Српске која је у актуелној свјетској енергетској кризи показала своју снагу и квалитет“, истакао је Влатковић.
Панел је изњедрио и идеје како да привреда и грађани преузимањем активније улоге, као купци-произвођачи покушају да произведу што већи дио енергије за сопствену потрошњу, и на тај начин се трајно осигурају од флуктуација у цијени електричне енергије, бар за дио својих будућих потреба.