У ЕРС одржана презентација о предностима кориштења РДФ–а у термоелектранама
У МХ „Електропривреда Републике Српске“, Матично предузеће а.д. Требиње одржана је презентација на тему анализе искустава у производњи и кориштењу RDF– а као алтернативног горива за рад термоелектрана.
Генерални директор ЕРС, Лука Петровић осврнуо се на предности уградње RDF система којом би се постигле значајне уштеде у екплоатацији угља, трошковима погонских деривата и смањењу емисије штетних гасова, те истакао значај презентације у смислу детаљног информисања и потенцијалног кориштења у домаћим термоелектранама.
Излагачи, директор њемачке компаније „X – Products“, господин Јирген Штајнмилер са сарадницима др Ханс Јоаким Сандером , проф. Ђовани Перилом и др Грегор Кубатом презентовали су технологију производње , хемијски састав RDF- а, процес сагоријевања у самом котлу, као и начине на које би се RDF имплементирао у термоелектране које послују у склопу МХ „ЕРС“.
Излагачи су истакли да се ради о економичном и еколошки прихватљивом гориву, које нема негативан утицај на животну средину.
За производњу RDF– а користи се комерцијални и индустријски отпад, а главни састојци су пластика, папир, текстил, дрво… Отпад се сортира, а у његовом саставу су и органски и метални отпад који се одстрањују посебним техологијама за сепарацију.
Професори су предочили резултате десетогодишњих истраживања која су потврдила да имплементација RDF– а не узрокује оштећења на постројењима термоелектрана, не изазива појаву корозије и нема шетан утицај на животну средину, ако се RDF користи у прописаним количинама и на прописани начин.
Прије имплементације RDF– а потрeбно је извршити анализу квалитета угља у термоелектрани у којој ће бити имплемантира, а препоручени удио RDF– а у просјеку износи 5 % процената, а максимум може бити до 10%.
Оптимално је да финанлни производ има 3 до 5 посто влажности, а величина би му требала износити око 30 милиметара. Предавачи су истакли предности RDF – а за кориштење, његово лако паковање, депоновање и складиштење.
Такође, апострофирали су да је након имплемантације и почетка кориштења најважније редовно контролисати процес сагоријевања и количину RDF– а у укупној количини заједно са угљем и вршити стални мониторинг, истакли су предавачи.
Презентацији су присуствовали учесници из Српске, Србије, Пољске, Њемачке, Словеније, представници Електропривреде Републике Српске, Министарства енергетике и рударства Републике Српске, Министарства за просторно уређење, грађевинарство и екологију РС, РиТЕ Гацко, РиТЕ Угљевик, ТЕ Шоштањ из Словеније, Машинског факултета из Београда, ЗИО групе из Москве која је произвођач котлова, те Global Inovation из Београда.