ЕРС на Јахорина Економском форуму : Актуелни трендови у енергетском сектору
Три кључна изазова која су пред Електропривредом Републике Српске су енергетска ефикасност , смањење емисије штетних гасова и повећање производње електричне енергије из обновљивих извора, рекао је на Јахорина Економском форуму генерални дирeктор ЕРС, Лука Петровић.
Петровић је у оквиру панел дискусије “Актуелни трендови у енергетском сектору” нагласио да Република Српска има огроман инвестициони потенцијал када је у питању производња електричне енергије из обновљивих извора и да се компанија Акционим планом опредијелила да у наредних десет година повећа производњу из ОИЕ за 1.000 мегавата.
“Свјесни да нас у наредном периоду чека испуњење обавеза Трећег енергетског пакета, али и пораст потрошње и либерализација тржишта одлучили смо да своје снаге усмјеримо на инвестиционо – развојне пројекте који ће довести до више киловата произведених из обновљивих извора”, рекао је Петровић.
У том смислу Електропривреда је покренула бројне инвестиције изградње нових објеката ХЕ Дабар, ХЕ Бук Бијела, ХЕ Цијевна III, соларна електрана Требиње, ВЕ Хргуд…
Вриједност ових инвестиција износи око 2,5 милијарди КМ, а све озбиљне финансијске институције очекују да учешће МХ “ЕРС” буде 15 одсто, односно око 375 милиона КМ, истакао је Петровић.
Како би ЕРС започео инвестициони циклус потребно је у наредне три године обезбиједити по 125 милиона КМ, а за то постоје различити модели, од кредитних задужења, емисије обвезница, суинвеститора и слично, појашњено је на панелу.
Учесници панела министар енергетике у Влади Републике Српске Петар Ђокић, предсједник Управе IEE Corporation Борко Торбица, партнер Deloitte Бањалука Мирко Илић и предсједавајући Међународног форума о чистим енергетским технологијама Тихомир Симић сложили су се да у овом тренутку постоји вишак инвестиционог капитала и да су финансијске институције спремне да подрже поуздане партнере и дугорочно исплативе инвестиције.
Реализацијом ових пројеката ЕРС би директно допринио повећању БДП – а за око 2,5 одсто, а индиректна корист била би огромна, у смислу нових радних мјеста, конкурентнијег и стабилнијег енергетског тржишта, а самим тим и економског амбијента, истакли су учесници панела.
Иако је акценат стављен на зелену енергију, генерални директор ЕРС рекао је да компанија пажљиво приступа и моделима ревитализације термоелектрана, а овом проблематиком баве се најеминентније институције из Србије.
“ Инсталацијом система за одсумпоравање значајно је смањена емисија штетних гасова ТЕ Угљевик, а у зависности од екпертских процјена одлучићемо да ли да се ради ревитализација постојећих погона или да се граде нови блокови” закључио је Петровић.