ЕРС стабилан систем, производња изнад планиране
Директор Електропривреде Републике Српске /ЕРС/ Радмила Чичковић поручила је данас у Требињу да је циљ овог система да одржи сталност пословања, да континуирано, редовно и квалитетно снабдијева потрошаче у Републици Српској, али и да оствари уштеде у пословању.
Чичковићева је на свечаности поводом 26 година рада ЕРС-а изјавила да ће и у наредном периоду овај систем знатно да инвестира у енергетске објекте, али и да ради реконструкцију и модернизацију важних енергетских објеката који дају 60 одсто производње електричне енергије.
“ЕРС се мора водити и јачим контролама у смислу интерних контролних поступака и процеса, како би на оптималан начин управљала овим конгломератом”, рекла је Чичковићева и додала да овај систем даје велики проценат у развоју економије Српске у смислу бруто додане вриједности.
Она је истакла неопходност инвестирања како би систем могао да функционише, да би био одржив и имао сталност пословања, издвајајући неке од битнијих пројеката у које се улаже-хидроелектрану /ХЕ/ Дабар инсталисане снаге 160 мегавата као и вјетроелектрану “Хргуд”, инсталисане снаге 10 мегавата.
Као неке од значајнијих активности које ће се реализовати у наредном периоду Чичковићева је навела одсумпоравање Термоелектране Угљевик, али и других, које ће допринијети стабилности и развоју система.
Говорећи о производним резулатима, Чичковићева је нагласила да је ова година много боља од претходне која је због незапамћено лоше хидрологије допринијела таквој и производњи.
“У првих пет мјесеци, у односу на план, хидроелектране имају за 36 одсто већу производњу, а и термоелектране су произвеле више од 10 одсто изнад плана. Када је ријеч о електродиструбуцијама, ту су постигнути значајни разулати”, каже Чичковићева и додаје да су ти губицу у посљедњих десет година преполовљени.
Почетка рада и дугогодишњег радног процеса ЕРС-а присјетио се и један од бивших директора Драго Скулић који је истакао да су и у вријеме ратних збивања настојали да омогуће функционисање система, иако су скоро сви далеководи били порушени, а Крајина дуго била без електричне енергије.
Скулић, који је у ЕРС-у од првог дана њеног рада, истиче да су велику помоћ имали од Електропривреде Србије.
“Осјећам се срећно и задовољно данас када видим да се овај систем развија и да је то здраво предузеће којим управљају одговорни људи”, рекао је Скулић и пожелио успјешан рад Чичковићевој.
У Сједишту ЕРС–а у Требињу данас је одржана свечана радна сједница којој су присуствовали сви директори како матичног тако и зависних предузећа, те претходни директори који су ствараоци и градитељи овог предузећа.
Срна