ПЕТРОВИЋ: ЗАШТИЋЕНИ ГРАЂАНИ – ЦИЈЕНА СТРУЈЕ И ДАЉЕ НАЈНИЖА У РЕГИОНУ
– Грађани у Српској и даље плаћају струју 29 евра по мегават-часу, а привреда 65 евра, док на примјер у Хрватској плаћају до 58 евра, а у Словенији још скупље – рекао је Петровић на годишњој конференцији за новинаре и навео да такве тарифе постоје и у Србији и Хрватској, а уводи их и Федерација БиХ.
Он је појаснио да цијену дистрибутивне мрежарине која утиче на цијену струје не одређује ЕРС него Регулаторна комисија за енергетику Републике Српске на основу производног микса, који је промјењив, а од чега зависе ти трошкови.
Извршни директор за снабдијевање ЕРС-а Зоран Вуковић појаснио је да се енергетска криза из Европе због сукоба у Украјини прелила и на домаћу електропривреду због чега су цијене струје на тржишту прошле године „отишле у небо“ и достизале и до 1.000 евра по мегават-часу.
Он је истакао да је потрошачи у Српској, међутим, нису осјетили ту енергетску кризу и да их је ЕРС снабдијевао по цијенама које су најповољније у региону, док су многи потрошачи у региону и Европи имали чак и рестрикције и поскупљење струје по неколико пута.
Вуковић је навео да је ЕРС, насупрот томе, домаћим потрошачима из јавног снабдијевања електричну енергију испоручивао по цијени од само 55,4 КМ по мегават-часу и тако их субвенционисао са 192 милиона КМ, што је био огроман удар на ЕРС, али ће и ове године субвенционисати домаћи конзум са око 55 милиона КМ.
Он је појаснио да су због заштите електроенергетског система морале да се уведу блок тарифе и опсези потрошње, наводећи да ЕРС не може да субвенционише нерационалну потрошњу за оне који троше више од 1.500 киловат-часова струје мјесечно јер би онда морали куповати скупу струју на тржишту, а било би и испада на мрежи.