Премијер Вишковић отворио трећи Самит енергетике Требиње СЕТ
Премијер РС Радован Вишковић данас је у Требињу свечано отворио трећи по реду “Самит енергетике Требиње 2022”, који је окупио готово све челне људе електропривреда из региона и више европских држава.
Свечаној церемонији су присуствовали и министар енергетике и рударства Републике Српске Петар Ђокић, министар спољне трговине и економских односа у Савјету министара Сташа Кошарац, генерални директор ЕРС Лука Петровић, градоначелник Требиња Мирко Ћурић, представници електропривреда из земаља региона те више европских држава.
“Република Српска је енергетски независна захваљујући сопственим капацитетима, а подизање степена енергетског суверенитета један је од кључних циљева и изазова ове и будућих влада у Српској”, изјавио је премијер Радован Вишковић на отварању самита.
Вишковић је истакао да Влада Српске планира подизање енергетског суверенитета кроз градњу нових енергетских објеката из обновљивих извора енергије, истовремено са модернизацијом постојећих термоелектрана.
Он је истакао да је покренут инвестициони циклус у области енергетике вриједан двије милијарде KМ од којих је 1,6 милијарди KМ сконцентрисано у Херцеговини.
Премијер је подсјетио да је прошле године почела изградња хидроелектрана „Бук Бијела“ и „Бистрица“, а да за око мјесец дана очекује почетак припремних радова и на ХЕ „Дабар“.
Вишковић је рекао да се ради на пројектима вјетроелектрана „Хргуд“ и „Гребак“, као и на соларном парку „Требиње један“, снаге 170 мегавата са стратешким партнером из Мађарске.
Он је навео да се упоредо ради на двије соларне електране снаге око 60 мегавата у Билећи и Невесињу и додао да постоји интересовање инвеститора за соларну и вјетроенергију те да ће Влада то снажно подстицати.
„Влада Републике Српске ће наставити да подржава раст и развој свих наших компанија и да подстичемо развој Српске“, нагласио је Вишковић.
Он је оцијенио да је Српска у релативно повољној позицији када је ријеч о енергетици, а да је глобална енергетска криза проузроковала енорман раст цијена енергената, што треба да буде опомена да се граде сопствени енергетски објекти, да Српска искористи сопствене ресурсе и јача енергетску независност.
Вишковић је поновио да Република Српска данас и поред „дивљања“ цијена енергената има најповољније цијене струје у окружењу и да је стратешки циљ да грађани и привреда и даље имају повољне цијене енергије, а да се истовремено подстиче извоз енергената.
Премијер је оцијенио да је Самит енергетике у Требињу постао један од најпрепознатљивијих скупова те врсте на подручју Балкана, а да је Требиње енергетски центар и мјесто гдје се преносе и размјењују знања и искуства у области енергетике, које ће остати будућим генерацијама.
Генерални директор „Електропривреде Републике Српске“ Лука Петровић изјавио је да је у Српској до 2029. године планирано да буду изграђени и пуштени у рад енергетски капацитети укупне снаге 1.000 мегавата из обновљивих извора енергије.
Петровић је на отварању Самита енергетике рекао да је „Електропривреда РС“ уговорила 430 мегавата снаге тих постројења, а остали инвеститори око 180 мегавата, те истакао да су потенцијали много већи.
„Оваквим развојем на овим просторима доприносимо и Акционом плану Енергетске заједнице који је прихватила Европска унија, гдје и ми треба да будемо саставни дио у наредном периоду“, рекао је Петровић.
Он је указао да нису довољно искориштени енергетски потенцијали у региону и могућности сарадње и да на томе треба радити у будућности на добробит грађана и енергетских компанија.
„Kрајње је вријеме да креирамо квалитетнију међусобну комуникацију, не само због профитабилности и конкурентности на тржишту, већ и због енергетске независности и стабилности“, истакао је Петровић.
Он очекује да на данашњем самиту у Требињу буду размијењена искуства, заједнички планови, пројекти и визије енергетског сектора у региону.
Петровић је изразио задовољство што су на самиту присутни стручњаци и представници надлежних институција из Словеније, Хрватске, Србије, Сјеверне Македоније, Њемачке, Пољске, Kине, Мађарске и Црне Горе.
„Заједно можемо бити стабилнији, профитабилнији, организованији и надасве пријатељи“, поручио је Петровић.
Петровић је навео да ће на панелима у оквиру Самита бити разговарано о актуелним темама из енергетике, почев од перспектива развоја, стања на тржишту енергије, о паметној енергетици, енергетској ефикасности, па до дигиталне трансформације и развоја инфраструктуре у тој области.
Министар спољне трговине и економских односа у Савјету министара Сташа Kошарац изјавио је да Требиње и Република Српска показују да су енергетски центар западног Балкана.
Он је оцијенио да је енергетика веома важан потенцијал Републике Српске и БиХ те истакао опредјељење да се ова област развија као кључни сектор будућности.
Kошарац је додао да је БиХ чланица Енергетске заједнице, те истакао обавезу да се слиједи план ЕУ за реформу енергетског сектора, додавши да је Република Српска примијенила све обавезе реформи енергетског сектора што је потврдио и Секретаријат енергетске заједнице.
Он вјерује да ће и Федерација БиХ свој дио посла обавити у задатом року, те истиче да БиХ када је ријеч о заједничком нивоу има обавезе из другог и трећег енергетског пакета.
Директор Секретаријата енергетске заједнице Артур Лорковски рекао је након отварања Самита енергетике да је БиХ важан члан Енергетске заједнице.
Он је навео да је ова заједница идентификовала много недостатака о којима се расправља између Енергетске заједнице и власти, те изразио наду да ће грешке бити отклоњене.
„Ми из Секретаријата Енергетске заједнице се надамо да ћемо увјерити владе држава у регији да је могуће постићи ту енергетску независност на регионалном нивоу“, рекао је Лорковски.
Градоначелник Требиња Мирко Ћурић истакао је да је овим скупом послата јасна порука да Требиње може да се бави између осталог и конгресним туризмом, истакавши да у наредном периоду град треба да иде ка томе да проширује капацитете.
Уводничар првог панела на тему “Декарбонизација енергетског сектора” је Артур Лорковски, директор Секретаријата Енергетске заједнице.Међу учесницима панела су и министри Сташа Кошарац и Петар Ђокић.
Други панел, на тему “Путеви и динамика транзиције електропривреда у региону” на програму је данас.
На панелу ће говорити генерални директор „Електропривреде Републике Српске“ Лука Петровић, члан управе „Хрватске Електропривреде“ Петар Спрчић, генерални директор „Електропривреде БиХ“ Адмир Анделија, извршни директор за економске послове „Електропривреде Хрватске заједнице Херцег Босне“ Драго Баго.
Говорник ће бити и директор сектора за стратегију „Електропривреде Србије Александар Јаковљевић“, предсједник Одбора директора „Електропривреде Црне Горе“ Милутин Ђукановић, директор за развој и инвестиције „ЕСМ С Македонија“ Благој Гајдарџиски и директор „ХСЕ Словенија“ Виктор Врачар.
Самит ће трајати до петка, 18. марта, а на скупу ће, у 10 одвојених панела, учестовати око 70 водећих стручњака из земље и региона, али и Пољске, Чешке, Њемачке и Кине.
Самит се одржава у организацији „Електропривреде Републике Српске“, града Требиња и предузећа „СЕТ“ Требиње.
Покровитељи овогодишњег тродневног самита су Влада Републике Српске, Министарство спољне трговине и економских односа у Савјету министара и „Електропривреда Црне Горе“.