ПЕТРОВИЋ: Струја у Српској најјефтинија у региону, једини смо извозник на Балкану
Цијена електричне енергије за домаћинства у Републици Српској остаје непромијењена поручио је данас из Угљевика генерални директор МХ “Електропривреда Републике Српске”, Лука Петровић. Петровић је појаснио да је у току анализирање цијена производње електричне енергије у зависним предузећима, али и цијена које имају привреда и домаћинства Српске.
“ Подаци су неумољиви – Електропривреда Републике Српске има најповољније цијене за све категорије потрошача, од јавне потрошње, односно домаћинстава до индустрије и великих купаца”, рекао је Петровић.
У Републици Српској регистровано је 570.000 бројила у категорији јавне потрошње, и у току су анализе стања домаћег конзума. Генерални директор ЕРС је објаснио да се размишља о увођењу нових тарифних модела, али да ЕРС за такве процесе још није спремна.
“ Ми још нисмо технички опремљени за измјену тарифне методологије која је сада на снази, а набавка и креирање новог софтвера за сопствену јединствену базу података трајаће још неколико мјесеци”, истакао је Петровић.
Он је нагласио да у Електропривреди Републике Српске нико неће дозволити да се холдинг багателизује и подцјењује јер се ради о стратешком економском стубу развоја Српске који има јасно дефинсиану позицију и значај. Поручио је да се на политикантске изјаве без утемељења неће обазирати јер могу бити само кочница за даљи развој система.
Он каже да је био запрепаштен што је декан Електротехничког факултета у Бањалуци коментарисао могуће помјерање цијена у ЕРС према домаћинствима, иако до сада од тог факултета није стигла ниједна иницијатива ни приједлог унапређења у енергетском сектору, али је овај декан убачен у радну групу у вези са анализом цијена у Републици Српској.
„Ми желимо то да радимо и са посланицима којима су пуна уста електропривреде, хеликоптера, разних неоправданих трошкова, а нажалост не знају ни како се формира цијена, шта значи тарифни поступак, Регулаторна агенција за енергетику, не знају функцију холдинга ни развојну компоненту ЕРС која је први пут усвојена на Влади Републике Српске у мају ове године и дефинисала да ћемо у наредних 10 година изградити 1.000 мегавата из нових извора“, поручио је Петровић.
Петровић је напоменуо да су у протеклих осам мјесеци у свим апспектима спроведене мјере стабилизације система, чији ће резултат бити видљив у завршном финансијском извјештају. Иако је за ЕРС 2019. година због испадања ХЕ Плата и капиталног ремонта ТЕ Гацко који је трајао 90 дана била изузетно тешка, систем ће успјети у великој мјери да санира минус већи од 80 милиона марака који је настао због поменутих околности.
“Тежимо позитивном резултату јер финансијске институције које су у могућности да подрже наш план развоја неће то урадити ако виде да послујемо негативно у континуитету”, рекао је Петровић и додао да је ЕРС и 2016. и 2017. године била у минусу, док је 2018. остварила добит од 16,5 милиона KМ.
Генерални директор Електропривреде Републике Српске истиче да се електрична енергија коначно мора перципирати као и сви остали производи у Српској – као роба која се користи и има своју цијену и пласира се на тржиште.
“Овај систем може да да много више. Али ми до тржишних цијена нећемо доћи ни за индустрију ни јавну потрошњу сигурно у наредних неколико година јер и даље у великој мјери субвенционишемо све категорије потрошача”, казао је Петровић.
Он је подсјетио и на обавезе споразума са Енергетском заједницома које Електропривреда Републике Српске мора да испуни како би могла да настави да продаје и извози електричну енергију.
“Ми смо једини извозник електричне енергије на Балкану и извозимо око 30 процената електричне енергије годишње. Један од захтјева Енергетске заједнице је да успоставимо тржишно снабдијевање и то тржишно снабдијевање за индустрију је почело да се примјењује од 1. септембра ове године”, казао је генерални директор ЕРС. .
Одлуком РЕРС – а ЕРС има могућност да свим потрошачима који годишње троше више од 35.000 киловата пошаље уговоре о снабдијевању, а таквих је у Српској око 30 хиљада, и то се може очекивати у наредним мјесецима додао је Петровић.