Na Kolegiju direktora razmatrana aktuelna pitanja iz oblasti poslovanja holdinga
Uprava MH ERS održala je u Matičnom preduzeću sjednicu Kolegija direktora na kojoj su razmatrana sva aktuelna pitanja iz oblasti rada i poslovanja holdinga.
Kada je u pitanju rebalans elektroenergetskog bilansa Mješovitog Holdinga „Elektroprivreda Republike Srpske“ za 2018. godinu planirana proizvodnja električne energije iznosi 6.045,47 GWh, što je za 8,11% više od bilansom planirane proizvodnje.
Rebalansom planirana proizvodnja električne energije u termoelektranama je na približno istom nivou u odnosu na bilansom planiranu proizvodnju za 2018. godinu, dok je proizvodnja električne energije u hidroelektranama veća za 20,03% u odnosu na bilans, zbog većih dotoka od planiranih za prvih šest mjeseci i kote akumulacije Bileća veće od plana na početku 2018. godine. Rebalansom planirana proizvodnja malih elektrana je za 14,50% manja od bilansom planirane zbog manjeg ostvarenja proizvodnje za prvih šest mjeseci ove godine.
U odnosu na proizvodnju ostvarenu u 2017. godini, rebalansom planirana proizvodnja električne energije za 2018. godinu je veća za 34,50%.
“Dosadašnji proizvodni i finansijski rezultati, kao i trenutno stanje u akumulaciji Bileća i pogonska spremnost proizvodnih objekata daju nam za pravo da očekujemo da sva zavisna preduzeća posluju pozitivno i da na kraju godine imamo pozitivan konsolidovani finansijski izvještaj”, istakla je na sjednici Kolegija direktora v.d. generalnog direktora MH ERS dr Radmila Čičković.
Ona je dodala da od Uprava zavisnih preduzeća očekuje da sprovedu uštede u onim segmentima gdje je to moguće i da se pridržavaju preporuka koje je jasno definisala Vlada Republike Srpske.
Na sjednici je zaključeno da remonti proizvodnih pogona teku planiranom dinamikom, a od mjeseca septembra na mreži je planirana i nova elektrana MHE Bočac 2.
Na sjednici Kolegijuma direktora zaključeno je da su u velikoj mjeri realizovani zaključci doneseni na ranijim sastancima Uprave Matičnog preduzeća sa direktorima zavisnih preduzeća, a koji se tiču uglavnom međusobnih potraživanja i obaveza prema dobavljačima, kao i poslovnih rezultata i investicionih aktivnosti.
Sva preduzeća MH ERS počela su da primjenjuju novi kolektivni ugovor do čijih će korekcija doći u dogovoru sa Sindikatom, a zbog aktivnosti na provođenju Zakona o izmjeni i dopuni Zakona o radu i Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak doći u narednom periodu.